Říčanské Šlapačky propozice a změny konceptu

Do závodů zbývají ještě téměř dva měsíce, ale první verzi propozic již máme k dispozici. Více informací naleznete na webu www.ricanskeslapacky.cz a v textu níže:

Jak jistě víte, třetí ročník Říčanských Šlapaček, které navazují na Říčanský Trial Reborn (2010) a následně Mistrovství České republiky, které bylo v Říčanech pořádáno od svého založení (2012-2016) jsou tradičním eventem a prakticky nejdéle pořádanou akcí, jejíž součástí je i Trial UCI v České republice. Za svou existenci změnila mnohokrát místo a koncept. Potýkala se od roku 2017 se snahou o zrušení ze strany pracovní skupiny Trialu, ale vždy našla oporu u Českého svazu cyklistiky a řady jezdců, i když přišla o možnost pořádat Mistrovství ČR pod ČSC a ani zpětně nám tato možnost nabídnuta nebyla. Snad se tento přístup změní pod jiným vedením.

I letošní rok je plný překážek a změn. Překonávání překážek je filozofií našeho sportu a my si jí již od počátku založení tohoto sportu bereme za svou.

Nejviditelnější změnou je místo. Ačkoliv je většina z nás jako organizátorů a jezdců proti závodům v parku na této úrovni  pro dospělé jezdce, i my si bohužel letos vyzkoušíme tuto variantu. Říčanské Šlapačky budou kvůli revitalizaci koupaliště Marvánek a přilehlých ulic, přesunuty o cca 2km dále do dokončovaného volnočasového parku v Tehově, který ve spolupráci s obcí Tehov buduje náš klub jako tréninkové zázemí. Bude to poprvé a zároveň naposled v rámci jeho otevření. Závody v parku většinou trpí nezájmem veřejnosti a mediálně nejsou tak lákavé, jako naše jiné eventy. Doufáme, že se nám toto podaří zvrátit díky mediálnímu partnerství s TV PRIMA a pořadem BIKESALON, které zde budou natáčet záznam. Samozřejmě i díky mediální podpoře ze strany města Říčan doufáme v účast místních diváků. Některé sekce teprve tvoříme a pokusíme se postavit dobře koncipovaný příjemný a bezpečný závod pro oba dny. 

Další změnou je přidání disciplíny PUMPTRACK, která se uskuteční na místní dráze. Závody MTB pro děti i dospělé zůstanou zachovány v menší a amatérské formě. Bonusem je i dětský den, který budou součástí Šlapaček a máme pár dalších překvapení v rámci programu.

Bohužel musíme zklamat jezdce, kteří se nás ptali na pokračování nezávislého Mistrovství ČR. To bude na programu dne na případném dalším ročníku. Díky spolupráci se Středočeským svazem cyklistiky jsme na program zařadili premiérové Mistrovství Středních Čech v kategoriích Elite 20″ a Elite 26″. Součástí závodu jsou samozřejmě po oba dny kategorie OPEN dělené jak podle obtížnosti (barvy tratě), tak podle věku. Pro závod UCI C1 je již přihlášeno několik zahraničních jezdců a doufáme, že přilákáme i další. Nebude se jednat o extrémně těžký závod, ale takový, který jezdcům pomůže v přípravě na světový pohár, nebo Youth Games. Proto bude mít každý možnost volby obtížnosti tratí (kromě kategorií UCI C1). Součástí nebude ani závod Mistrovství ČR v ENDURO TRIALu, které nejsme schopni za daných podmínek postavit v kvalitě loňského ročníku. Počítáme s ním na příští rok.

Jsme si bohužel také vědomi, konfliktu v kalendáři, který nejsme schopni ovlivnit změnou termínu. Našemu klubu byla v Říjnu 2018 doručena přihláška z Českého svazu cyklistiky pro pořádání závodu. Po pozitivních referencích z UCI a dobré víře, že je potřeba organizovat závody a být aktivní, jsme přihlášku podali a závod je od té doby zapsán v mezinárodním kalendáři UCI – uci.org . Kdokoliv sestavuje kalendář závodů ČSC, první co udělá, tak zkontroluje případné konflikty a řeší je. Stav je tedy takový, že současná pracovní skupina ve spolupráci s klubem pana Pecháčka a Kalaše, umístila po novém roce, svůj závod do termínu závodu Říčanských Šlapaček. Tento postup, který se stal snad poprvé co pamatuji,  odsuzujeme jako nesportovní, kontraproduktivní a distancujeme se od něj. Můžeme, jen doufat ve změnu kalendáře ze strany pracovní skupiny, nebo podporu ze strany jezdců.Při výběru lokality jsme se snažili dodržet co nejvíce nastavený formát akce, být v co nejhezčím prostředí a poskytnout jezdcům i divákům příjemný zážitek bez stresu a nervů, který by k našemu sportu měl patřit. Náš klub i místní Tehovské organizace se těší na Vaši návštěvu.


Případné dotazy prosím směřujte přímo na mne cihi@trialshow.cz .


Za klub MTB & TRIAL MRAVENIŠTĚ Říčany
Vlastislav Kabeláč Čiháček

Video z loňského ročníku:

cs Czech
X