Zranění ACL a test licence – aneb jak funguje pojištění

Součástí každé licence Českého svazu cyklistiky je jak jistě víte pojištění, které je nově vedeno u pojištovny VZP. Zda a jakým způsobem funguje se samozřejmě nikdo dobrovolně nezhostí a tak bylo nutné vyzkoušet to při první příležitosti na sobě.
Nemá asi cenu popisovat jak došlo k mému úrazu, ale díky kombinaci mokru, šikmé plochy a snaze jít na dvacetipalcové kolo aspoň 3x do roka se mě podařilo utrhnout si křížový vaz. Nechť zní světem pořekadlo o ševcovi co se má držet svého kopyta.

Přestože první vyšetření díky svalům na noze neukazovali na křížový vaz, první operace ukázala, že koleno je sice v dobrém stavu, ale křížový vaz je přetržen. Na výběr jsem dostal jezdit s bez vazu, s tím, že svaly by měli koleno udržet, ale s možností, že by se koleno mohlo časem zhoršit, nebo podstoupit druhou operaci s plastikou vazu (ACL), kdy se ze zdravé nohy veme 1/3 vazu a kostní štěpy a vloží se do poškozené nohy.

Na druhou operaci jsem se připravoval prakticky denně, cca 40-60km XC vyjížďkami pro vybudování dostatečného svalstva. Operace následovala cca měsíc po první začátkem listopadu v soukromém sanatoriu. Pan doktor i nemocnice byli skvělý a vyšli ve všem vstříc. Rehabilitace není dle současných metod prakticky žádná a první tři měsíce se noha nezatěžuje jiným způsobem, než jízdou na rotopedu a protahováním svépomocí. Vrchní část těla je možné posilovat normálně. Můj denní režim tedy probíhal každodenním cvičením a ježděním na rotopedu a ten šťastný den návratu za řidítka Trialového kola se již blíží, i když prvních pár týdnů to bude v omezené formě. Svaly rostou a tělo se vzpamatovává.

Nastal tedy čas na čerpání pojištění. Kromě mého úrazového pojištění sportovce, které by každý z vás měl rozhodně mít, jsem se rozhodl vyzkoušet i pojištění, které je součástí mé licence Českého svazu cyklistiky. Toto pojištění mají i samozřejmě jiné sporty, ale podmínky jsou vždy lehce rozdílné.

Postup pro čerpání je tedy následující:
– stáhnout postup a vyplnit formulář zde: http://www.ceskysvazcyklistiky.cz/pdf.php?file=files/administrativa/12_urazove-pojisteni2013.pdf
Lékař nic nevyplňuje – odkaz na formulář najdete v textu, případně stáhněte ze stránek VZP (pozor platí pouze od roku 2013 – dříve se jednalo o pojišťovnu Kooperativa a je možné žádat 3 roky zpětně tuším). Využít můžete i přiloženého souboru.

– formulář odešlete na adresu Českého svazu cyklistiky – adresujte Koordinátorovi – dobré je předtím zavolat a požádat o vyplnění.

– jakmile dorazí potvrzený formulář z ČSC, udělejte si kopii a originál i s lékařskými zprávami odešlete na VZP pojišťovnu

– nyní nezbývá než čekat

 

 

V mém případě trvalo vyplacení pojistného cca 2 měsíce a bylo komplikováno dokazováním toho, že zranění nesouvislo s jiným zraněním. Vyplacená čáska je sice „jen“ v řádu tří nul, ale i tak je to příjemný bonus z pojištění, které máte automaticky po zažádání o licenci. Pro představu národní licence stojí 300,- a mezinárodní 500,-.

Ať se zranění vyhne každému z nás, a když už se to stane, tak využijte mé zkušenosti.

 

vkc

cs Czech
X