WORLD CUP no.2 report z pohledu jezdce

V minulém týdnu se jel jeden z nejočekávanějších závodů světového poháru, který v letošním roce čítá 5 závodů. Závod byl situován do horského střediska Pra Loup nedaleko Italských hranic a Česká republika zde měla hned dvojí zastoupení. Aktuální mistr ČR Petr Jeřicha startoval v kategorii Elite 20″ a Vlastislav Kabeláč Čiháček v Elite 26″. Právě Vlasta nám popíše závod jehož kompletní výsledky jsou ke nahlédnutí ZDE ….

 

„Po delším váhání zda jet či nejet kvůli rekonvalescenci kolen, jsem se rozhodl odpanit světové poháry a s myšlenkou na to, že budu sice poslední, ale nějak se začít musí jsem vyrazil společně s Petrem Jeřichou jeho vymazleným Pasatkem směr Pra Loup. Vědět jak náročná bude cesta díky uzavírkám, byla by určitě zvolena doprava letadlem, ale ty 4 hodiny cesty navíc za to nakonec stály i tak.

 

O kvalitě Francouzských závodů se zbytku většiny světa může skutečně jen zdát. Organizátoři z EP sport loisir mají letos na starosti oba Francouzské závody a je to neuvěřitelné jak mají vše v ruce. Organizace, lokality, promo, tvorby show na místě …. no a sekce tomu dávají skutečně tu pomyslnou třešničku na dortu. Každá sekce ve vlastním aranžmá a motivem (houbičky, casino, dolary). Pro vyznavače klasiky zde byli kameno kládové sekce ve svahu, velká kamenitá sekce, nebo menší vodopád a bazén.

 

Sekce neměli jednoznačné zaměření, ale prostě tak jak mají být. Od skoků, po brutální techniku. Od přírody po umělé. Obtížností dle toho co jsem viděl hodně za prvním závodem v Polsku, ale příjemnější co se výšek týká. Kdo startoval na SP, určitě si představí náš šok ze sekcí a počtu jezdců, který opět předčil všechny letošní závody a počítám, že snad jen Meribel by mohl být jezdecky obsazenější. Přes 57 přihlášených horáků, 52 dvacítek a 14 žen, mluví samo za sebe. Osobně mě spíše děsili sekce, kdy jsem se opravdu necítil díky nejistotě po operacích dobře.

 

První startoval Petr a spolu s jeho sestrou Bárou jsme mu šli doprovod. Petr byl po špatném výkonu v Řepých hodně nesvůj a na závod odjížděl rovnou z rehabilitace a rovnání zad s tím, že mě půjde přinejhorším doprovod. Naštěstí jsem ho zásobil prášky a asi jsem mu omylem naložil něco navíc, protože jel dle mého výborně. Po prvním kole se pohyboval kolem 15-20 místa s neprojetím dvou změlých sekcí, které neprojížděla většina jezdců, i když to platilo i o lesních, které znamenali stop také pro jezdce od kterých bych to nečekal, včetně finalistů SP. Druhé kolo Petr pokazil na sekci, kterou předtím jel za 3 bod a bohužel 2 body navíc znamenali pád až na 27 místo v kvalifikaci (37.místo celkově) za 34 trestných bodů. Příště bez bolavých zad a udržet formu na MS.

 

Plné vyléčení kolen trvá cca 1-1,5 roku a po 8 měsících jsem startoval spíš na zkušenou. Zatím jsem jel všechny závody ve strachu o nohy, i když v tréninku už jsem začal jezdit celkem normálně. Sekce organizátor oproti dvacítkářům ztížil na cca třech sekcích ze šesti (ty 3 lesní byli díky úzkým kalounům a šipkám pro horáky těžké i tak). První kolo jsem dal kupodivu i přes opravdu hloupou chybu za 9 bodů. Druhé kolo jsem zhoršil na 11 bodů. Dá se říci, že postup jsem si projel zbytečným riskováním na jediné sekci, kde bylo místo, které hodně jezdců tahalo a já neúspěšně zariskoval. 23.místo v kvalifikaci za 20 bodů (33. místo celkově z více než 50-ti jezdců) je pro mě víc než v co bych mohl doufat, stejně jako pojet juniorského mistra světa a další špičkové jezdce a určitě mě to nakoplo do dalších světových závodů.

 

Celkovým vítězem se v horských kolech stal Vincent Hermance, který v Super finále udolal Gilese Coustelliera a Jacka Carthyho. Super finále doplnil na čtvrtém místě Kenny Belaey.

 

Malá kola si o třídu povodil Abel Mustieles před Raphaelem Pilsem a Ionem. Do superfinále dvacítek se dostal také francouzský jezdec a to Marius Merger.

 

Ženy tentokrát vyhrála Gemma Abant, před Tatianou Janíčkovou a Australankou Janine Jungfels aka J9.

 

Na závěr doplníme, že příští světový pohár má zastávku opět ve Francouzských horách a to Meribelu. Uvidíme zda bude překonán rekord startujících v letošním roce, který předvedli v Pra Loup a zda se opět objeví jezdci z Brazílie, Kanady a dalších států. Nadcházející MS tomu asi hodně pomůže.

cs Czech
X