ŘÍČANSKÉ ŠLAPAČKY 2017 – MČR – report / média / výsledky

Obnovení dávno zašlé tradice je výzvou pro každého organizátora, která se málokdy podaří. Před více než 30-ti lety se nedaleko Prahy jezdili závody motorkového Trialu a Cyklotrialu, kterým se lidově říkalo ŘÍČANSKÉ ŠLAPAČKY a tento název se ustálil jako název akce, kterou se pokusil obnovit klub MTB & TRIAL Mraveniště Říčany z působností v Praze a Středních Čechách se sídlem v Říčanech.

Dnešní doba motorkovému sportu v terénu nejde zrovna naproti a proto se již od počátku pracovalo s konceptem Cyklotrialu, ke kterému se přidali závody MTB XC a dětské závody. Nejobtížnější bylo vybrat vhodnou lokalitu se zázemím, umožňující pořádat podobnou akci, atraktivní pro jezdce i diváky a do budoucna rozšiřitelnou pro plánované disciplíny. Koupaliště Marvánek si prošlo za poslední roky odbahněním, zvelebením okolí a město s ním má zajímavé plány. Do karet hrálo i zázemí místní hospůdky a nedalekého sportovního a hotelového centra.

Samotná akce byla rozdělena do dvou dní (16-17.9.) a to jednak kvůli počasí a i ustáleného formátu závodu Mistrovství České republiky v Trialu, které bylo součástí akce. Hlavním nepřítelem se nakonec ukázalo skutečně počasí, které nejen zkomplikovalo stavbu, ale i sobotní část. Naštěstí neděle vše vynahradila a i přes nižší teploty dorazilo dost diváků a dětských závodníků.

Na závodníky i diváky čekali souboje o titul Mistrů České republiky v Trialu kategorií horských kol a juniorů, ale i volné kategorie rozdělené dle obtížnosti. Následoval závod XC mužů a žen a vše zakončilo neoficiální Mistrovství České republiky ve Skocích na kole. Sobota byla také určena pro zahraniční jezdce a diváci tak mohli sledovat 3-násobného Ukrajiny Vladyslava Krata a celému závodu dominoval 6-ti násobný mistr Německa a vícemistr Evropy UCI Hannes Hermann aka Herminátor. Druhý jmenovaný sice v hlavním závodě zvítězil, ale zároveň si obnovil zranění ramene a nemohl nastoupit do skokanské soutěže.

Mistrem České republiky v horských kolech se stal Vlastislav Kabeláč Čiháček se 17 trestnými body (tb.) před Jaromírem Kašparem (56tb.) a mladíčkem Adamem Kosíkem (63tb.). Obtížnost sekcí byla sice kvůli počasí snížena, ale i tak byla poněkud vyšší, než je obvyklé. Z důvodu silného deště nakonec došlo se souhlasem všech jezdců ke zrušení finále, které by bylo v tomto případě nebezpečné a rozhodovalo tak skóre z prvních třech kol závodu.

Zajímavý souboj se odehrál i v kategorii EXPERT – Junior, kde zvítězil Lukáš Valný (21tb.), který po několika letech soubojů porazil legendárního Romana Chvojku (39tb.). Druhé místo před Romanem získal Tomáš Kočička (36tb.), pro kterého to znamenalo zisk juniorského titulu mistra ČR.

Kategorii OPEN vyhrál Dominik Sabáček (31tb.), kategorii Beginner vyhrál Josef Neuman (30tb.).

Závody MTB XC se jeli na rychlém okruhu kolem koupaliště Marvánek a obsahovali jak technické traily, tak i brod, kořenovou sekci a betonové schody. Letos volil organizátor kratší okruh a do budoucna plánuje radikální rozšíření do Říčanských lesů, ale i na této rychlé verzi se jezdci dostatečně vyřádili. Elitní vítězství bral aktuální juniorský mistr České republiky v XC sprintu Matěj Bedrník. Masters vyhrál Daniel Bradáč, Juniory David Toth, kategorii Říčaňák M Ladislav Burian a kategorii Říčaňák Ž Kateřina Bedrníková.

Skoky na kole, které se skládali ze tří disciplín (Přeskok s převýšením, přeskok ze zadního na zadní kolo, skok bokem přes pásku) vyhrál Vladyslav Krat z Ukrajiny, těsně před Vlastou Kabeláčem Čiháčkem, který se jako nejlepší Čech stal neoficiálním Mistrem ČR ve Skocích na kole. Druhým Českým jezdcem v pořadí byl Lukáš Muller a třetím Adam Kosík.

Vrcholem tohoto  deštivého sobotního dne bylo 70kg prasátko na rožni, z kterého nakonec zbyl jen ten rožeň.

Neděle se jela již v režimu příznivějšího počasí pro závodníky i diváky, kteří mohli fandit bojům o titul v kategoriích Elite 20“ a Women. Zkrátka nepřišli ani jezdci startující ve volných kategoriích, nebo ti nejmladší od odrážedel do 14-ti let. Po exhibici Ant Deadly parkour týmu a vyhlášení se pak vrhla na trať smečka jezdců na Endurových a XC kolech v disciplíně Enduro Trial, kteří si chtěli zkusit tuhle netradiční disciplínu a prověřit co doopravdy umí na kole a případně zabojovat o neoficiální titul Mistra České republiky.

Vítězství ve Finále kategorie ELITE 20“ a mistrovský titul si  v hlavním nedělním závodě vzal Vojta Křiva (3tb.), který se rozjížděl v kvalifikaci za 21tb., protože dle svých slov moc netrénoval, ale ve finále dokázal skvělým výkonem porazit jak mladičkého Máru Pochtiola (4tb.), tak vítěze kvalifikace Honzu Šmída (10tb.), pro kterého to bylo skutečně smolné finále.

Kategorie WOMEN, přinesla asi jedno z největších překvapení závodu. Nejlepší současná Trialistka Marie Křivová (26tb.) se musela sklonit před svou klubovou kolegyní a následovnicí Alžbětou Pečínkovou (8tb.), která předvedla skutečně excelentní výkon. Respekt si zaslouží i Eliška Hříbková, která ve věku pouhých 12-ti let zkusila své štěstí a i přes nemoc nastoupila po boku Marie a Alžběty a skončila 3-tí.

Kategorii OPEN vyhrál nestárnoucí Michal Havránek, legendami naplněnou kategorii HOBBY Daniel Marks a kategorii Beginner opět Josef Neuman.

Po finále hlavního závodu přišlo na řadu neoficiální Mistrovství ČR ve Skocích na kole tentokrát určené dvacetipalcovým speciálům. Nastoupili prakticky všichni Elitní jezdci a startovní pole rozšířil i Vlasta Kabeláč Čiháček, který překvapil sebe i ostatní vítězstvím, před Markem Pochtiolem a Honzou Šmídem, kteří byli jednak unaveni z hlavního závodu a v případě Honzi asi i zklamáni v konečného výsledku. Přeci jen je Honza držitel většiny Českých rekordů ve skocích.

Závěr dne patřil ENDURO TRIALU, kde startovalo kolem 15-ti jezdců, na které čekali 4 kontrolní úseky po 2 kolech. Pořadí na sekce a časový odečet bodů se rozhodoval již v prvním kole, které se změnilo na souboj ostrých loktů. Směsice Trialistů, Enduristů a XC riderů si dala celý okruh dospělých a následně v sekcích nejlehčí bílou kategorii Trialistů z nedělního závodu. Pro většinu šlo o seznámení se s disciplínou a někteří ani pořádně nečetli pravidla, každopádně úkol zněl jasně. Jet rychle a nešlapat na zem v sekcích. Úkol nejlépe zvládl Říčanský jezdec Honza Ulyarczik, který před lety startoval v Trialových závodech, ale ze zdravotních důvodů přesedlal na Enduro. Nekompromisně tak převálcoval jak druhého v pořadí Vlastu Kabeláče Čiháčka, tak Petra Jeřichu a získal svůj první titul.

Výsledky Skoků na kole i Enduro Trialu budou doplněny do konce týdne.

Akci podpořili: Město Říčany, ŠKODA AUTO OPAT, SENCOR, KTM RACETOOL, GATORADE, MITAS. Dále pak Cyklosport ORG, WEBAZ s.r.o., MTB & TRIAL Mraveniště Říčany, Český svaz Cyklistiky, Levnepotraviny.cz, MP-Sped s.r.o., Dřevopark Vojkov, Hotel Zámek Berchtold, Fitness Slavia, Cukrářský salon Říčany, Turbo Pizza.