Report z ČP v Blansku s příchutí zášti a malou účastí Elitních jezdců

Poněkud bulvárně pojatý název článku bohužel reflektuje situaci v současném dospělém Trialu, kde se střetávají názory lidí z Youth Games a dospělých jezdců. Následující report z pera pana Janky je bohužel důsledkem nerespektování konceptu Českého poháru a ambicí skupinky lidí, která si jde tvrdě za svým. Předem se omlouvám čtenářům. Podobné přestřelky se zatím odehrávali čistě v rámci komunikace pracovní skupiny, ale popravdě asi nikdo nemá náladu na 40ti- stránkový mailingový proces. Proto využiji zbraní druhé strany.

 

Než se pustíme do praní špinavého prádla, chtěl bych za sebe i ostatní kluky vyjádřit podporu aktivitám lidí kolem pana Janky a dříve i pana Křivy, kteří stejně jako my v dospělém Trialu, udělali velký kus práce v mládežnickém Trialu. Měli jasnou vizi a myšlenku, kterou s pomocí další proměnili v kvalitní závody pro děti. Mnohokrát jsme z úst pana Janky slyšeli děláme to dobře. A měl pravdu …

 

Komentář k úvodu článku:

… bohužel toto nelze automaticky vztáhnout i na dospělé kategorie a závody. Český pohár vznikl s účelem propagace sportu a ježdění mimo neustále se opakující lokality. Využilo se možnosti zbudovat závody během velkých akcí, na atraktivních místech s maximální možnou férovostí co se stavby sekcí týká. Sekce nestavěli rodiče a funkcionáři, ale jezdci. Každému je jasné, že v dětských kategoriích domácí hřiště není tak rozhodující, jako v Elitních kategoriích což potvrzují i výsledky z Rudiny a Blanska. Každý z nás odjel řadu závodů v parcích, nebo na známých  lokalitách a domácí prostředí i sekce jsou výhodou. Český pohár by měl tuto výhodu eliminovat pokud se jedná o nominační závody pro ME či MS. Pokud to samozřejmě jde a v předešlých letech to šlo.

 

Pan Janka představuje zajímavou teorii o tom, že se musí trénovat v Trialových parcích a v lese není šance dovednosti získat. Opět je to pouze  částečná pravda. Světové poháry i v minulosti byli v přírodě (částečně, nebo celkově). Kvalitní příprava jezdce na SP by měla být v kombinaci tréninku v parku a v přírodě. Toto škatulkování pramení z čisté nevědomosti a nezkušenosti. Poslední argument o nutnosti zaplatit Trialový park z pořádání závodů je opět špatný. Trialový park je tréninkové a společenské centrum. Určitě je dobré v nich pořádat jednorázové závody, Open free, nebo contesty či další typy závodů. Neznám jezdce, který by tento typ závodů neměl rád a já nejsem vyjímkou. Stavět na tom ale příjem nebo snad hledat v tomto směru zisk není zrovna prozíravé. Trialový park má mít především komunitu, která se o park stará případně zajištěnu podporu obce či regionu, zaplacené klubové příspěvky, jako každé jiné sportovní centrum v jiných sportech. Zisk ze závodu je zisk organizátora, který do parku může investovat na zvelebení. Jednoduše se zašítit heslem jeďte do našeho parku na závody, potřebujeme peníze na údržbu je skutečně naprosto mimo.

 

Přeskočme k části Český pohár v Cyklotrialu:

Asi by se slušelo doplnit statistiku pana Janky. 13 startujících, z toho ale 3 SK jezdci a 2 jezdci / kyně kteří předtím bojovali v mládežnických kategoriích (mimochodem oběma gratuluji). Ve zkratce s trochou optimistického pohledu 5 Elitních jezdců a žádný jezdec Elite 26″. Místo zamyšlení se nad vlastní chybou, kterou bylo znásilnění původního konceptu závodů, navýšení na nesmyslný počet 7 závodů, které většina jezdců nechce a ani nemůže absolvovat, sloučení všech závodů s dětskými kategoriemi a doslova celková ignorace toho proč a jak Český pohár vypadal, se v článku pana Janky setkáváme pouze s úvahou, která uráží všechny jezdce, kteří kdy na České poháry jezdili.

 

Dříve to byl jen contest a teď, když to děláme my je to přeci ten pravý závod. Ne pana Janka, Pecháček a spol. Dříve to byl stejný závod jako nyní. Organizace vám mohla připadat pomalá, na závodech mohli být chyby, ale jezdci na ně jezdili rádi, závody měli prestiž a myšlenku. Nebylo to o tom jezdit neustále stejné lokality, pojídat buřty, roznášet klepy a drbat o tom jak my to děláme dobře a ti ostatní jezdci, jsou rejpalové, drzouni a prudiči. Já osobně na závody nechci jet už jen kvůli prostředí, které jste nastolili, a které mě připomíná organizaci Pionýr z dob dávno minulých a chození v průvodu. Nemám čas objíždět 7 závodů ČP a jezdit někomu za barákem v Trialovém parku, nebo na místech, kde sem už 10x startoval. Již jsem si já i ostatní jezdci z pracovní skupiny vyslechl Vaše obvyklé „to nechápu po sportovní stránce“, „nemáte toho lva na hrudi“, atd….. Závody ČP nejsou vojna, ale do letošního roku byli místem dobrého tréninku, setkání s přáteli a závodění v cizím prostředí před diváky. Měli jsme závody v lese, nezávislé závody a vrchol sezóny na Mistrovství ČR. Každý si mohl vybrat co stihne a na co má chuť. Dnes je to bohužel prakticky příkazem, který při nesplnění je trestán pomluvami, narážkami v článcích a podobně. Pokud někomu příjde závod v Děčíně, Novém Městě, centru Olomouce a řadě dalších skvělých míst jako „Contest“, měl by vstát od klávesnice, piva a buřtů a začít jezdit.

Narážky na „závodníky“ a závodníky. Ne pane Janka, to není tak vtipné, jako naše narážky na jezdce a nejezdce, nebo snaživé fotříky a na druhé straně lidi kteří se opravdu snaží, naslouchají a tvoří ve prospěch komunity jako celku a ne jen svojí skupiny. Co se výsledků týká stačí se podívat na výsledky ČP pár let nazpět, za kolik se jezdilo bodově. A kupodivu je to závod od závodu, kategorie od kategorie. Obtížnost tratí by opět měli posuzovat jezdci a jsou prostě závody těžké a lehké, na 20tky a 26tky, atd…. To platí celosvětově. Za těžký či lehký závod pochvalu opravdu nečekejte.

Pokud byl tento článek zamýšlen jako pozvání na Vaše závody i pro mne, tak musím odmítnout. Bohužel nemám v povaze číst urážky a narážk na sebe či ostatní jezce, nechat si věšet bulíky na nos a jezdit v prostředí, které z jezdců dělá jen další překážku k přestavění. Vy pane Janka ani ostatní pánové, opravdu nejste a v Trialu jste nikdy výkonnostně nebyli,na úrovni, kde by bylo vhodné jakkoliv kritizovat kohokoliv ze startovního pole a dávat mu nálepku závodníka, nebo „závodníka“.

Závěr článku:

Neustále dokola omílané narážky, pokusy o sdělení mezi řádky. Záruka férovosti se bohužel ztrácí již tímto článkem. „Výhodu domácího hřiště“ má opravdu každý, kdo do dané lokality jezdí léta trénovat a závodit, ať to obalíte jak chcete. No a řekl bych, že i vaše poslední věta článku právě urazila každého, kdo od roku 2010 na závodech ČP startoval, nebo nedej bože vyhrál. Děkuji, že jste vyřešil mé dilema, zda odvolat exhibice a jet aspoň na Decathlon.

 

Vlasta Kabeláč Čiháček jezdec dnes již skoro neexistující kategorie ELITE 26“

 

 

REPORT: BLANSKO
29.5.2017 RADEK JANKA NAPSAT KOMENTÁŘ
Sobotní mistrovství České republiky mládeže v cyklotrialu spolu s pokračováním Českého poháru přilákalo do Blanska osmdesát dva startujících, což je skvělé. Zvláště když si člověk uvědomí, že od ledna všem vykládáme, že MČR bude výrazně těžší než běžné závody. Přesto se našel takto velký počet závodníků, kteří se toho nezalekli a přijeli se přesvědčit, jestli je to pravda a tratě jsou opravdu těžké. Zklamaní nebyli: byly.
Trialpark na Sportovním ostrově je barevný, veselý a hravý. Letošní MČR mládeže v cyklotrialu bylo již třetí soutěží, která se v tomto renovovaném areálu konala, přesto vždy závodníky čeká něco nového. Ojediněle je možné zaslechnout argument, že závody v trialparku nejsou fér, protože domácí jezdci mají překážky natrénované. Toto je věcí svědomí každého pořadatele a pohled na výsledkovou listinu sobotního závodu ukazuje, že v Blansku výhodu „domácího hřiště“ nijak nezneužili. V této věci si dovolím ještě jednu poznámku: pro kvalitní přípravu na zahraniční UCI soutěže je nezbytně trénovat v trialparku, nikde v lese na kamenech potřebné dovednosti pro tyto závody nemáte šanci natrénovat. Vybudování a údržba kvalitního trialparku jsou ale velmi náročné a areál se tak musí „zaplatit“. Buď tedy můžete začít vybírat vstupné za každý trénink, nebo zde zkrátka uspořádáte závod. MČR mládeže v cyklotrialu – Youth Games Pojďme ale zpět do slunečného sobotního dne v Blansku. MČR se koná pouze v UCI kategoriích, tedy od poussinů po kadety. Oblíbená promesa pro nejmenší jezdce byla vypsána mimo hlavní závod a byl to dobrý tah: 24 startujících mrňousů zcela zaplnilo jak pódium, tak sekce. Harmonogram závodu tak sice získal půlhodinový skluz, který už nedohnal, ale kdyby jen polovina těchto dětí vydržela a postoupila do poussinů a benjaminů – celý článek ZDE

cs Czech
X