Report TRIAL CUP Horšovský Týn

Během jednoho z posledních říjnových víkendů se konal poslední a také finálový závod typu TRIAL CUP podle pravidel UCI. Pořádání tohoto závodu si vzal na starost již ostřílený cyklotrialový klub z Horšovského Týna, resp. TJ Dynamo Cyklotrial Horšovský Týn viz.: http://trial.htyn.cz

Jak takový závod probíhal, jak vypadaly tratě a jak dopadl?

 

Závod se konal v sobotu 18.10. přímo v Horšovském Týně, resp. ve staré základní škole a na jejím venkovním pozemku, kterou trialový klub z Týna aktivně využívá již několik let. Není to poprvé co se zde závody konaly, takže kluci z klubu věděli jak se pustit do práce a hlavně že bude závod třeba kapku vylepšit, což se jim nakonec vydařilo, ale o tom až později.

 

Již měsíc před zahájením bylo jasné že to bude lehce ostřejší závod! Sdílení fotek na Facebooku z příprav, několikeré ohlasy od jezdců, kteří již před závodem viděli sekce, to vše mě osobně kapku strašilo!

 

Ráno bylo v Týně ještě mlhavo a po vydatných deštích vcelku dost vlhko. Hned po příjezdu nás lehce vystrašily dvě venkovní sekce, které byly právě tím vylepšením, které si pro nás kluci připravili! Obří klády od firmy S-Wood s.r.o. osekané od kůry, zdrsněné tak aby byly slušně jezditelné! Bohužel déšť, vlhko a morká tráva z nich udělal noční můru jezdců! Naštěstí se během dne počasí vylepšovalo a ti kteří nespěchali v podstatě udělali dobře. Klády byly s každou pozdější minutu závodu jetelnější a nakonec se z nich staly vážně kvalitní sekce, které všechny slušně prověřily!

Závodu se účastnily jak jezdci na 26” kolech tak na 20” kolech v kategoriích Elite 26”, Elite 20”, Expert 20” + 26” a Hobby 20” + 26”. Díky malé absenci klubu TJ Dynamo Cyklotrial Horšovský Týn, kteří se v podstatě obětovali a vzali na sebe roli rozhodčích, nebyl jezdců mnoho, ale to vůbec nesnížilo kvalitu celého závodu! Piřpravené občerstvení, klobásky, nápoje, pro diváky i orosená odměna zlatavého moku a další, kvalitní ozvučení, to vše doprovázelo celý závod!

 

KVALIFIKACE:

Během kvalifikace, která byla o něco náročnější než je zvykem, jelikož se jela na 3×8 sekcí a některé sekce byly poměrně dlouhé, se jezdci rozřadili a na konci již bylo jasné kdo si vyjel šanci účastnit se finále. Obzvláště zajímavé byly sekce venkovní na kládách jak jsem již zmínil výše, kde byla téměř nutnost (tedy pokud nejste Gilles Coustellier nebo Abel Mustieles apod.) připsat bod taktickým šlápnutím. Další sekce byly uvnitř budovy staré školy a to v tělocvičně, a také v bývalých třídách (ano opravdu v třídách) :D. Člověk si občas připadal, jak kdyby se vrátil zpátky do lavic! Sekce z palet a další umělých překážek v tělocvičně daly zabrat všem, protože byly dlouhé a několik skoků poměrně náročných jak do velikosti, či délky, tak do techniky! Např. přeskok s následnou rovnováhou na tělocvičného koně byl opravdu oříšek, který byl řešitelný pouze jedním způsobem….jezdec to tam prostě musel vyslat. Na tahání nebyl prostor a následovala by jistá pětka za osu přes pásku! V třídách se pak objevily sekce z barelů, nebo z další změti palet a kladinek s rovnováhou, popř. traktorových pneumatik. Jedna sekce byla umístěna i v chodbě, kde byl další přeskok na švédskou bednu a několik dalších výskoků! Zde byla kapku zrádnější kluzká podlaha z dlaždiček, ale vesměs se sekcí nebyl problém! Chudák pouze Týna Koubová, která sekci rozhodcovala, protože v chodbě bylo opravdu chladno, i když venku šplhaly teploty na slunci k dvacítce!

Po kvalifikaci bylo jasné kdo si zajede finále. 

Elite 26” kola:
1. Vlasta Kabeláč Čiháček
2. Marek Tryner
3. Petr Jeřicha

Elite 20” kola:
1. Jan Šmíd
2. Petr Šos

FINÁLE:

 

Finále začalo cca v 15:00 hod. a to hned v té zajímavější části – na kládách! Sekce byly o něco ztížené oproti kvalifikaci a tak začalo mezi jezdci lehké hledání řešení jak se s nimi poprat! Pro lepší pokoukání a divácký zážitek byl připravený mikrofón a finále bylo komentované! Tohle např. chybělo i v některých závodech Českého poháru, ale kluci z Týna nenechali nic náhodě!

Ve finále Cyklotrialu podle pravidel UCI se startuje v opačném pořadí (aby měl první jezdec kvalifikace lehkou výhodu a mohl lépe rozvrhnout šlápy a svůj průjezd sekci podle výkonu konkuretnů, kteří jedou před ním).

První startovali borci z Elite 20”, kde se spolu poprali Petr Šos s Janem Šmídem a nedali si nic zadarmo. I když se jedná o týmové jezdce (TJ Dynamo Cyklotrial Horšovský Týn), v závodě neznáš bratra! :-). Petr je po operaci kolene, Honza zase po operaci zad, kde se mu stále nevyhýbají problémy s meziobratlovými ploténkami! Oba se s finále ale prali s neskutečnou vervou, Honza skákal jak kdyby ho záda vůbec netrápily a kdyby ho netrápily vůbec, lítal by strašně! Petr se dokázal na kládách udržet na neskutečných věcech, kdy jsme ho všichni dávno viděli smotaného na zemi! Oba borci mají velké skoky bokem, takže se vše rozhodovalo v částech sekcí, kde se jely přeskoky nebo výskoky z jízdy! Petr taková místa jako obvykle řešil po svém, tedy skokem z místa na zadní! 😀 To se mu ale možná lehce vymstilo a nakonec si svůj triumf urval Jan Šmíd, kterého doufám uvidíme na více závodech a přeju mu hodně zdaru s léčbou skoro “neléčitelných” zad! 😉

Jako druhá se vydala bojovat skupina Elite 26”, kde si svojí závodní premiéru odbyl i Petr Jeřicha, který jen pár dní před závodem přesedlal z 20” speciálu a svojí další sezónu si odkroutí na 26” kole! Petr před závodem ještě dost váhal jaké kolo zvolit, ale nakonec neodolal a vyhrálo 26” kolo. Petr prý potřeboval změnu a zdá se že mi i prospěla! Přes zimu bude ladit formu a příští rok s ním můžeme počítat jako s plnohodnotným konkurentem! Petr vyrazil do finálových sekcí jako první a hned předvedl že má první klády vymyšlené! 2 trestné body, kterým se prostě nedalo téměř vyhnout a šlo se dál! Já jsem zajel sekci stejným způsobem a Vlasta Čiháček také. Po první sekci stejný počet bodů všichni jezdci! Druhá sekce další klády, kde bylo rozřazovací místo jasné. Přeskok s převýšením z klády na kládu. Pro Petra je 26” kolo přeci jen nové a do větších skoků ještě nemá jistotu, proto se mu nevyhnul pád a tento přeskok nepřekonal. Já jsem vyrazil hned za ním a přeskok překonal, nicméně hned s 3mi trestnými body (záměrem byly max 2 – hold né každý den je posvícení :-)). Vlasta se se zákřeným místem porval nejlépe a to s jedním trestným bodem. Před poslední sekcí bylo pořadí jasné, Vlasta (4 TB), Marek (5 TB), Petr (7 TB). Sekci třetí a tedy poslední finálovou nám kluci připravili v tělocvičně. Sekce byla v kvalifikaci poměrně náročná časově, ale ve finále zmizely dvě zákeřné pasáže s rovnováhou, kterou nahradil výskok z jízdy na obří pneumatiku. První vyrazil Petr, který ale zaváhal při výskoku z háku a hned z toho byla kapku nečekaná pětka. No únava je po 27 odjetých sekcích jasná! Já jsem hák překonal, ale trestným bodům jsem se nevyhnul. Chybný přeskok na šikmou skruž a hned následovaly 2 trestné body! Obří pneumatika nakonec vyšla a závěrečný výskok z jízdy také! Měl jsem radost z projetých všech finálových sekcí, ale bylo mi jasné že Vlasta bude bojovat a navíc má náskok! Vlasta vypadal odhodlaně a nezaváhal na žádné překážce, v polovině sekce ale přišel zvrat, kde se Vlasta z ničeho nic po několika menších přeskocích kladinek skácel na zem a dostal tak plný počet trestných bodů. Nakonec se ukázalo že Vlastu pozlobil kotník a nešlo pokračovat.

Finále bylo hotové a výsledek jasný:

Elite 26” kola:
1. Marek Tryner
2. Vlasta Kabeláč Čiháček
3. Petr Jeřicha

Elite 20” kola:
1. Jan Šmíd
2. Petr Šos

 

VYHLÁŠENÍ:

Po finále následoval rychlý součet výsledků a šlo se na vyhlášení vítězů! Vyhlášení proběhlo v tělocvičně a to jak odjetého závodu v Týně, tak celkového TRIAL CUPu! Výhreci obrželi krásné poháry od firmy Abrus Poháry a co víc, také super dresy (skoro jak na Mistrovství světa :-)) od firmy sixtynine s.r.o.!

 

Nakonec se přešlo k vyhlášení celkových vítězů Českého pohár UCI pod ČSC a jezdci dostali další nálož pohárů, které předával reprezentační trenér Roman Chvojka. Roman, který jinak soutěží v kategorii Elite 26” pro tento závod startoval pouze v kategorii Hobby z důvodu bolesti zad.

Celkové výsledky Českého poháru i Trial CUPu můžete již nyní vidět v sekci výsledky!

TRIAL CUPem v Horšovském Týně se udělala krásná tečka za celým UCI trialem pro rok 2014 a klukům z TJ Dynamo Cyklotrial Horšovský Týn nutno poděkovat za super závod! Díky patří i výše uvedeným sponzorů, kteří dodali klády na stavbu sekcí, či poháry a adresy pro vítěze!

Fotky ze závodu:
– Galerie TJ Dynamo Cyklotrial Horšovský Týn
– Galerie Radomila Šmída na Facebooku

Aby jsme ale neusnuli na vavřínech, mají kluci z Týna nachystaný další prosincový závod – Christmas CUP!
20.12.2014 se tedy opět sejdeme v budově staré školy v Horšovském Týně!

 

Díky ještě jednou a v prosinci čau!

 

Marek Tryner

cs Czech
X