Report ČP 2016 – #1 Praha – Řepy

Český pohár v cyklotrialu podle pravidel UCI odstartoval svojí vlaštovkou a to v Praze – Řepích minulou sobotu resp. 9.4.2016 pod hlavičkou Bikeprod.cz ve vedení Romana Chvojky.

Je to již třetí ročník, který se konal v rámci Českého poháru horských kol resp. cross-country, které má každým rokem vyšší a vyšší účast. Tentokrát byla účast jezdců na MTB horských kolech obrovská! 880 registrovaných jezdců do tohoto závodu. Tím pádem bylo jasno že bude postaráno o pěknou atmosféru a cyklotrial tak bude příjemnou kulisou a doprovodným programem. Navíc díky společnému konání závodů dochází každým rokem ke slušnému zviditelnění našeho vcelku menšinového cyklotrialového sportu.

Počasí bylo den předem nevlídné a předpověď na sobotu nevypadala příliš vábivě, ale nakonec jezdcům i pořadatelům přálo a vyklubalo se z toho velice příjemné nikterak parné (minulý ročník všichni padali horkem) sobotní závodění. O to víc patří velké uznání jezdcům, kteří dorazili z daleka resp. jezdcům z Plzně, Vysočiny, Moravy apod. resp. těm kteří vyjížděli dokonce za vytrvalého deště a probojovali se až do suché Prahy! Díky všem!

Na závodišti byly připravené 4 kontrolní úseky (KÚ) které se jely na tři kola resp. semifinále a nakonec finálové jízdy na vybraných 3 KÚ. 1 KÚ byl postaven pouze z umělých překážek v kombinaci palet, klád a pneumatiky. 2 KÚ se skládal z palet, betonu a přilehlé stráně s budovou, která posloužila jako jedna z překážek. 3 KÚ pak zahrnoval palety, cívky a byl postaven na trávě s kopečky, které dotvářely celý KÚ. 4 KÚ pak byl v prostoru závodiště MTB kol resp. v nedalekém lese postavený na dvou skalách a totálně sypkém podkladu. Co do KÚ tak první tři byly i divácky atraktivní, čtvrtý nikoliv a navíc byl díky podkladu velice obtížně průjezdný. Nicméně jedná se o Pražskou standard, takže jej v podstatě jezdci čekali :-).

Jezdci byli na startu rozděleni podle výkonnosti do čtyř připravených kategorií a to Elite 20”, Elite 26”, Expert (společná pro 20” a 26” kola) a Hobby (opět společná pro 20” i 26”).

V kategorii Elite 20” spolu nakonec, po semifinálových jízdách, zápasili o první stupínky Vašek Kolář, Vojta Křiva a Martin Štěpánek. Vašek Kolář jakožto momentálně nejlepší jezdec na 20” kolech v ČR kraloval i v Praze, resp. semifinále za 1 trestný bod (TB) a finále za 0 TB to už samo o sobě značí, že má tenhle jezdec slušnou formu a snad mu vydrží v průběhu celého roku. Vojta Křiva s Martinem Štěpánkem mu šlapali obstojně na paty, ale nakonec nebylo sporu o vítězi. Vojta Křiva dojel ve finále druhý (8 TB).

V kategorii Elite 26” to byla jiná pohádka. Bodové odstupy mezi jezdci byly sice značné, ale nikoliv nezvratitelné. Navíc po druhém a třetím kole, kdy se každý jezdec postupně zlepšoval a “najižděl” si tratě bylo jasno pouze o první příčce – Marek Tryner (33 TB). Druhé a třetí místo nebyl jasné vůbec a jezdci spolu tedy zápasili ukrutně. Tomáš Eibl s Jaromírem Kašparem měli nakonec v semifinále shodně 51 TB a rozdělili se tak o druhé a třetí místo. Postup do finále si tedy vysloužili oba a tady bylo zajímavé sledovat co se mezi nimi ve finále bude dít a zda Marek Tryner nebude chybovat. Konečný finálový výsledek na sebe nenechal dlouho čekat a po odjetí finálových kontrolních úseků bylo jasno. První místo zůstalo v Praze resp. zvítězil Marek Tryner (6 TB). Druhý flek si odvezl do Děčína Tomáš Eibl (22 TB) a třetí pak Jaromír Kašpar (26 TB) do Horšovského Týna . Kluci si šlapou na paty a bude zajímavé sledovat další závody kdo povolí a kdo zabere!

Kategorii Expert ovládl mladý Marek Pochtiol (17 TB), který svým uměním může pomalu patřit k Elitě. Skvělá závodní forma, kterou si tenhle jezdec tahá i do zahraničí přináší s každým závodem vavříny! Jen tak dál! Druhý se umístil Tadeáš Kříž (28 TB), který ale s hadicapem (poškození zraku) dokáže slušně zatopit. Jako další handicap mu budiž přiznána záměna kola, na které není z tréninků zvyklý. I tak má tenhle jezdec veškerou poklonou za to co dokáže! Lukáš Valný (45 TB), který bojuje s pochroumaným kotníkem již od výstavy FOR BIKES, kde si špatně odšlápnul do šikmé palety nakonec bral třetí místo. Někdy se zdá že Lukáš nemá pud sebezáchovy a jeho pády jsou skoro legendární :-). Přeji brzké a plné uzdravení!

Kategorie Hobby byla obsazena třemi jezdci, kteří se mezi sebou poprali o místa na bedně. Dvě slečny Eliška Hříbková a Martina Očadlíková bojovaly s mladým Vojtou Hříbkem. Kategorie Hobby je otevřena pro všechny bez rozdílu pohlaví, takže spolu mohou bojovat naše něžné slečny i drsní začátečníci :-)! Všichni bojovali statečně až do konce a nakonec zvítězila Eliška Hříbková (34 TB), Druhé místo si odvezl sourozenec, resp. bratr Vojta Hříbek (44 TB) – jó tohle bude správná cyklotrialová rodinka! Třetí post obsadila Martina Očadlíková (58 TB), která si udělala po delší odmlce odbočku od DH zpět k cyklotrialu a rovnou na závody! Doufám že se ukáže i na dalších závodech!

Bohužel několik jezdců muselo ještě před vyhlášením opustit závodiště a vyrazit na dlouhou cestu domů. Vyhlášení proběhlo jak už je kapku zvykem stranou od MTB poháru a proběhlo spíše v úzkém kruhu cyklotrialového stáda (rodiče + jejich svěřenci). Po vyhlášení se nakonec závodiště vyklidilo úplně a zůstali pouze organizátoři akce, pomocníci a uklízeči, resp. tahači palet, klád a pneumatik! Ani bez těchto “drobných” pomocníků by se tenhle závod nemohl uskutečnit. Lukáš Valný vždy dokáže sehnat slušnou hromádku palet, skoro všechny si je sám odtahat a ještě závodit….určitě musí dopovat – jinak to nechápu :-).

Romanovi Chvojkovi patří veliký dík, že se opět pustil do organizace závodů a věřím, že tomu nebude jinak ani v roce příštím! Závodění už téměř pověsil na hřebík, takže bude doufejme moci zasahovat více do organizace a vedení cyklotrialové reprezentace!

Další díl Českého poháru v cyklotrialu podle pravidel UCI nás čeká 15.5. 2016 v Ústí nad Labem.
Už teď se nemůžeme dočkat co si pro nás tamní organizátoři připraví! Uvidíme se tam!