AUTO OPAT MISTROVSTVÍ ČR V TRIALU A DĚTSKÝ ZÁVOD – REPORT,VÝSLEDKY,VIDEO

13. a 14.8.2016 se opět po roce setkali kouzelníci na dvou kolech, nebo chcete-li cyklotrialisté, aby bojovali o prestižní tituly Mistrů ČR a samozřejmě i dres v národních barvách. Letošní ročník se konal opět na tradičním Říčanském náměstí a schodech, kde se jezdívalo i mistrovství světa v MotoTrialu a jak vše probíhalo popíší kluci z Trial klubu Mraveniště, který za celou akcí stál.

„V letošním roce jsme chtěli připravit něco speciálního a udělat krůček k naší myšlence uspořádání závodu C1 a MČR v příštím roce, ale zároveň jsme věděli, že na letošní stavbu budeme po většinu týdne sami dva (Vlasta Kabeláč Čiháček a Lukáš Valný). Na stavbu byli naštěstí tři dny místo obvyklých dvou, takže i za pomoci brigádníků se podařilo vybudovat doufáme kvalitní a náročnější sekce. Soustředili jsme se na vyváženost především sobotního závodu, kde jsme očekávali největší nápor jezdců a bylo nutné nastavit vyšší laťku obtížnosti i pro zahraniční ridery, ale zároveň závod neznechutit jezdcům národním či místním. Díky úbytku dětských kategorií zmizel zmatek ve značení sekcí, i když nic není dokonalé a jsme si vědomi, že kolíky se šipkami mohli být prakticky všude (tedy kromě gum MITAS, které jsme nemohli poničit). Snažili jsme se i zabránit tahání či očůrávání branek, což se v sobotu dařilo více v neděli méně a osobně se domníváme, že verze pravidel na příští rok by toto mohla řešit asi nejlépe.

Sekce byly tedy Betonová SPIN, Dřevěná – Dřevopark, MITAS gumy a TRIALSHOW kameny. Pro akci se nám tedy kromě města Říčan a Škody AUTO OPAT podařilo, nadchnout i MITAS, jehož duše používáme a dostali jsme cca 8 gigantických a snad i pevných gum. Báli jsme se, abychom splnili omezení ze strany UCI na závod bez palet, zajímavé členění sekcí a díky stabilitě a pevnosti gum jsme obešli zákaz tohoto materiálu.

Sobota byla vyhrazena jezdcům ELITE 26″, EXPERT, OPEN a dětskému závodu na odrážedlech či malých šlapacích kolech. Elite 26″ po loňském výpadku měla velmi dobrou účast (cca 7 jezdců) a společně se zahraničními jezdci, kteří však byli hodnoceni v oddělené kategorii poskládala dohromady 11 jezdců na žlutých tratích. Zahraniční jezdce bez problémů ovládl německý jezdec Hannes Herrmann, který celý závod absolvoval za 0 trestných bodů jako jediný jezdec, před Honzou Šmídem (startoval na 20″ kole o pohár starosty) a Patrikem Donovanem z Anglie. Elitní kategorii a zisk titulu Mistra České republiky obhájil Vlasta Kabeláč Čiháček, před Markem Trynerem a Michalem Budským – všichni z Trial klubu Mraveniště Říčany.

Experty, kde startovalo 6 jezdců na malých i horských kolech, zvládl nejlépe Roman Chvojka před Markem Pochtiolem a Davidem Šmídem. V letošním roce se jelo pokusně i finále EXPERTŮ formou třetího kola, které však trochu zdrželo program závodu, ale na druhou stranu snad zabavilo jezdce a zamotalo pořadím.

Kategorie OPEN přinesla asi největší drama obou dnů, kdy vítězství bral Michal Havránek před Janem Pelíškem a to na rozdíl času. Třetí skončila Martina Očadlíková.

V dětském závodě startovalo přibližně 20 dětí, ale některé ne a ne odstartovat, takže v našich výsledcích nefigurují. Každopádně se jednalo o zajímavou vložku a snad to pár kluků či dívek motivuje i k vyzkoušení Trialového sportu.

Sobota byla také pozitivní co se divácké účasti týká a troufáme si říci, že na kvalifikaci bylo dokonce více diváků než na pozdní finále.

Neděle byla naopak v komorním duchu a to jak jezdecky tak divácky. Celkově 6 jezdců Elite 20″, 3 jezdkyně kategorie WOMEN doplnil ještě mimo pořadí Martin Šimůnek a Lukáš Valný. Elite 20″ zvládl nejlépe projet a zároveň obhájit titul z loňského roku Vašek Kolář, před Martinem Štěpánkem a Honzou Šmídem. Asi největší díl smůly si odnesl Vojta Křiva, který se zranil na první sekci posledního kola. Vojtu bychom rádi vyzdvihli jako názornou ukázku FAIR PLAY a velmi litujeme, že jsme neměli k dispozici žádnou speciální cenu. Kromě naprosto čisté a férové jízdy bez „očůrávání“, „tahání“, atd… se i sám přiznal k chybě, kterou nezaregistroval rozhodčí. Klobouk dolů a více takových jezdců.

Kategorii Women ovládla Marie Křivová, která bohužel stále čeká, až jí doroste konkurence v podobě slečen, které skončily za ní. Alžběta Pečínková a benjamínek Eliška Hříbková ale již sbírají úspěchy na zahraničních závodech ve svých věkových kategoriích po vzoru Marie, takže se český Trial má na co těšit.

Sekce nedělního závodu pro Elitu byly skokově méně náročné a oproti sobotě jsme ubrali i na počtu šipek, ale samozřejmě pro malá kola jsme přidali více stability a technických skoků. Ženská a OPEN trať byla jakýmsi mixem červené a modré trati z předešlého dne.

Na závěr bychom rádi poděkovali všem partnerům a doufáme, že se nám v příštím roce podaří uspořádat opět Mistrovství ČR a případně v kombinaci s větším mezinárodním závodem.“