V roce 2023 se uskuteční hromadné mistrosvství světa UCI pro všechny cyklistické disciplíny

Dle informací serveru MTBS.cz bude v roce 2023 v Glasgow narváno. Trial je ve výběru disciplín (pár jich na seznamu podle nás chybí), které se na akci představí.

13 disciplín UCI mistrovství světa v cyklistice 2023

 • silniční cyklistika
 • paralympijská silniční cyklistika
 • dráhová cyklistika
 • paralympijská dráhová cyklistika
 • horská kola – cross country XCO
 • horská kola – sjezd DHI
 • horská kola – maraton XCM
 • horská kola – cross country eliminator XCE
 • trial
 • freestyle BMX
 • BMX
 • indoorové disciplíny
 • Gran Fondo

 

Zdroj: MTBS.cz server

Horská kola, silniční kola, bikros, trial, indoorové cyklistické disciplíny, ale i paralympijské kategorie budou v roce 2023 součástí 14denního cyklistického mistrovství světa v Glasgow. O medaile tak budou v součtu bojovat tisíce účastníků třinácti disciplín, v nichž Mezinárodní cyklistická unie UCI vyhlašuje oficiální mistrovství světa. Nebývalá a inovativní akce dosud nepoznaného rozsahu potrvá celkem dva týdny.

Glasgow a Skotsko již s organizací mistrovství světa a dalších vrcholných cyklistických akcí mají své zkušenosti. Ve Fort William se kromě závodů Světového poháru v roce 2007 uskutečnilo MS horských kol, samotné Glasgow bylo také hostitelem Světového poháru na dráze a cyklistických disciplín v rámci Commonwealth Games 2014. Vloni se tu v rámci Evropských her uskutečnilo ME v různých disciplínách, mimo jiné i na silnici, na dráze, v BMX i na horských kolech.

Glasgow vloni hostilo ME XCO

Největší skotské město má k tomu špičkovou infrastrukturu: velodrom nesoucí jméno nejúspěšnějšího britského cyklisty historie Sira Chrise Hoye a Glasgow BMX Centre předurčuje Glasgow k pořádání akcí v těchto disciplínách bez nutnosti budovat pro ně nové zázemí.

Počínaje rokem 2023 chce UCI pořádat společné mistrovství světa pro všechny disciplíny každé čtyři roky, tedy vždy v roce předolympijském. Hostitelské město nebo region se tak stane na pár týdnů doslova hlavním městem cyklistiky. Přenosy z jednotlivých disciplín ukáží daný region celému světu, přilákají desítky tisíc návštěvníků a podpoří tím turistický ruch v oblasti. Glasgow je již nyní jedním z turisticky velmi oblíbených měst. Po Londýnu a Edinburghu je to třetí nejnavštěvovanější město Velké Británie a také výchozí město pro turisty, kteří směřují za cestami do celého Skotska. Na uspořádání mistrovství světa 2023 se UCI dohodla s organizacemi EventScotland, Glasgow Life, UK Sport a Britským svazem cyklistiky.

Příprava monstrózního projektu je jedním z cílů, který si stanovil prezident UCI David Lappartient. „Jsem potěšen, že Mezinárodní cyklistická unie se dohodla na organizaci UCI cyklistického mistrovství světa 2023 právě se Skotskem a Glasgow. Chtěl bych pořadatelům poděkovat za jejich nadšení pro věc a že se pustili do přípravy takto jedinečného podniku, který bude unikátní ukázkou cyklistiky a spojí na jednom místě tolik různých disciplín,“ nechal se slyšet Lappartient.

Skotsko se také chce prezentovat jako schopný organizátor velkých sportovních akcí. A protože ve Velké Británii je cyklistika velmi populární, státní instituce chtějí díky pořádání těchto akcí podpořit mimo jiné cyklistiku jako formu veřejné dopravy. „Naším cílem je, aby byli Skotové jedním z nejvíce cyklistických národů v Evropě. Aby jízda na kole byla jejich oblíbeným způsobem jak cestovat do práce či školy, efektivní cestou ke zlepšování zdraví a oblíbenou aktivitou pro vyplnění volného času,“ potvrzuje ministryně vlády pro kulturu, cestovní ruch a vnější vztahy Fiona Hyslop.

„Glasgow je jedno z pěti nejvíce sportovních měst na světě,“ říká předseda organizace Glasgow Life a předseda rady města Glasgow David McDonald. „Že jsme získali důvěru v pořádání takové velké cyklistické akce je skvělou vizitkou pro naše město a pomůže Glasgow i Skotsku upevnit jejich pozici světového lídra a inovátora v plánování a pořádání velkých sportovních akcí“ doplnil McDonald.

cs Czech
X